Dom opieki to miejsce nastawione na pomoc seniorom, wymagającym stałego wsparcia - zarówno pod kątem medycznym, psychicznym, jak i społecznym. W ośrodkach tego typu, w ciągu kilkugodzinnej lub całodobowej opieki, oferowane jest empatyczne wsparcie, pomoc pielęgniarek i lekarzy, zajęcia rehabilitacyjne, a także sesje terapeutyczne. Ich głównym celem jest ułatwić pacjentom przełamywanie granic, które stawiane są przez ich organizm, zapewniając przy tym bezpieczeństwo, komfort i socjalizację z podobną grupą wiekową.
Wiemy, że dla wielu opiekunów i przyszłych pacjentów decyzja o skorzystaniu z oferty domu opieki jest niezwykle ważna. Aby ułatwić Państwu ten proces decyzyjny przygotowaliśmy poniższy tekst.
Decyzja o skorzystaniu z usług domu opieki jest trudna z kilku względów. W końcu chcemy zapewnić naszym najbliższym jak najlepszą opiekę, szukając tym samym zaufanego i rekomendowanego miejsca, które nastawione będzie na dobro każdego pacjenta. Ponadto, osoba starsza bazująca na automatyzmach i przyzwyczajeniach może negatywnie przyjąć informację o przyszłej przeprowadzce. Dlatego tak istotne jest dokładne przeanalizowanie możliwości i co najważniejsze - przygotowanie naszego bliskiego na taką zmianę. Empatyczna rozmowa, wysłuchanie potrzeb drugiej osoby, wspólne wybranie ośrodka i zrozumienie, jest podstawą, aby pacjent pokochał nowe, przyszłe miejsce. Najważniejsze są oczywiście nasze dobre intencje i udowodnienie, że dom opieki jest przede wszystkim miejscem spokojnym, bezpiecznym, umożliwiającym spełnianie się i realizację swojego hobby. Warto również zasięgnąć porady u lekarza prowadzącego, który zarekomenduje lub podpowie, jak przygotować osobę starszą do zmiany zamieszkania.
W Domu Opieki Magdalenka umożliwiamy zapoznanie się z ośrodkiem jeszcze przed dokonaniem ostatecznej decyzji - prowadzimy politykę otwartych dłoni, dzięki czemu z przyjemnością przedstawimy, jak pracuje nasz zespół i jak wygląda nowa codzienność mieszkańców.
Najczęstszymi przyczynami skorzystania z usług domu opieki są względy medyczne i społeczne.
Te drugie wynikają z braku czasu, istnienia dużych odległości, a także z niewystarczających mocy do zaopiekowania się osobą starszą, która potrzebuje uwagi, ciepła i socjalizacji. Aspekt pierwszy jest szczególnie istotny w kontekście demencji starczej, która dotyka niemal co drugą osobę po 85. roku życia. Niewystarczająca wiedza medyczna opiekuna, postępująca choroba, coraz mniejsza sprawność i samodzielność są jednym z najważniejszych czynników, które determinują wybór domu opieki. Jest to szczególnie istotne, gdy Pacjent zmaga się z postępującą chorobą, wymagającą stałej kontroli i zapewniania mu bezpieczeństwa podczas wykonywania prostych, codziennych czynności. Wśród najczęściej pojawiających się chorób, które są prowodyrem do skorzystania z naszych usług, jest demencja, Parkinson i choroba Alzheimera. Większość chorób otępiennych związana jest z zaburzeniami osobowości, przyczyniając się do całkowitej zmiany zachowania. W taki oto sposób osoby dotychczas spokojne, stają się być agresywne i nerwowe, co doprowadza do niekomfortowych sytuacji - zarówno dla Pacjenta, jak i dla domowników. W takiej sytuacji pomoc domu opieki jest wskazana głównie ze względów bezpieczeństwa.
Ponadto, dom opieki to miejsce idealne dla seniorów sprawnych, ale poszukujących wygody, ciepła i towarzystwa. Dzięki tak stworzonemu miejscu, mieszkańcy mogą brać udział w wydarzeniach kulturalnych, prowadzić aktywny tryb życia i przede wszystkim - nawiązywać trwałe znajomości.
Dlatego też tak istotne jest, aby wybrać dom opieki gwarantujący całodobową opiekę medyczną, wsparcie rehabilitantów i psychologów, którzy prowadząc regularne sesje pozwalają wzmocnić mięśnie i walczyć z zaburzeniami psychicznymi. W Magdalence stawiamy więc na komfort, wygodę, możliwość realizacji swoich pasji i pogłębiania nowych relacji.