Co brać, a czego nie brać do domu opieki ? ABC pakowania.

co zabrać do domu opieki

Przeprowadzka do Domu Opieki to wyzwanie zarówno emocjonalne jak i logistyczne. Bariery natury emocjonalnej przybliżyliśmy Państwu w poprzednich artykułach

W tym krótkim artykule postaramy się przybliżyć Państwu ideę pakowania do Domu Opieki.

Co brać, a czego nie brać do domu opieki ? ABC pakowania.

Dla Personelu Domu Seniora Magdalenka najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo i zdrowie podopiecznych. Również Ty, planując przeprowadzkę, nie zapominaj o tych kluczowych zasadach!

Zacznijmy od kwestii podstawowych

 1. Podstawowe artykuły higieniczne – Artykuły do użytku codziennego (tj. mydło, szampon itp) są zapewniane przez Dom Seniora Magdalenka. Jeśli podopieczny posiada ulubioną markę kosmetyków to jak najbardziej prosimy o jej zabranie. Nie zapominaj o maszynce do golenia, szczotce do włosów, szczotce do zębów, protezie, kleju do protez. Dodatkowo prosimy o zabranie chusteczek nawilżanych oraz gąbki do mycia.
 2. Odzież – W kwestii ubrań prosimy o powściągliwość. Niezbędna będzie wygodna odzież do codziennego funkcjonowania, co najmniej kilka kompletów. Eleganckie ubrania proszę ograniczyć maksymalnie do jednego kompletu. Ubrania tak samo jak obuwie należy dopasować do obowiązującej pory roku.
 3. Obuwie – Podopieczni, którzy są w stanie samodzielnie chodzić potrzebują wygodnego obuwia. W Domu Seniora Magdalenka wymagamy obuwia na płaskiej podeszwie, które zdecydowanie niweluje ryzyko potknięć i upadków. Podniesione podbicia czy obcasy generują zbyt duże ryzyko. Pakując obuwie nie zapomnij o kapciach na płaskiej podeszwie oraz stabilnym obuwiu zewnętrznym dopasowanym do pory roku. Dla podopiecznych z problemami w poruszaniu się prosimy o zabranie niezbędnego sprzętu wykorzystywanego przez nich codziennie (tj. chodzik, balkonik, wózek inwalidzki)
 4. Akcesoria niezbędne do codziennego funkcjonowania – proszę nie zapominać o sprzętach codziennie używanych przez podopiecznych takich jak: okulary, aparaty słuchowe, klej do protez, kule, wózki inwalidzkie, protezy zębowe, balkoniki, pompy insulinowe i inne niezbędne rzeczy.
 5. Dokumentacja – Dowód osobisty (konieczny do potwierdzenia tożsamości osoby przyjmowanej, zapisu do przychodni i lekarzy specjalistów) dokumentacja medyczna ze szpitala i poprzednich placówek opiekuńczych (jeśli były). Wypisy ze szpitala, dokumentacja przebiegu leczenia od lekarza rodzinnego, Skala Barthel, informacja od lekarza POZ , deklaracja zgłoszeniowa, zgoda na pobyt, pełnomocnictwa. Dokumenty w wersji do druku dostępne na magdalenka.org/kontakt.
 6. Leki – koniecznie rozpiska określająca rodzaj, dawkę, porę oraz sposób przyjmowania leków (ew. ostatni wypis ze szpitala zawierający rozpiskę). W przypadku pobytów krótkoterminowych wymagamy zaopatrzenia podopiecznego w leki na cały pobyt. W przypadku pobytów długoterminowych prosimy zabrać zapas na jeden miesiąc.
 7. Inkontynencja – tak samo jak w przypadku leków. Przy pobytach krótkoterminowych wymagamy zaopatrzenia podopiecznego w pieluchy/wkładki na cały pobyt. W przypadku pobytów długoterminowych prosimy zabrać zapas na jeden miesiąc.

LISTA DODATKOWA

 1. Gotówka – istnieje możliwość przechowywania pieniędzy w depozycie. Mogą służyć one do dokonania drobnych zakupów, skorzystania z usług fryzjerskich itp. Za zgodą pensjonariusza/rodziny pieniądze te mogą również służyć do zapłaty za nabywane przez Dom Seniora Magdalenka leki, pieluchy itd. Prosimy raczej nie brać biżuterii. Wyjątkiem jest jej wysoka wartość sentymentalna dla podopiecznego. W takim przypadku prosimy o umieszczenie jej w depozycie.
 2. Akcesoria do pokoju – w zależności od stanu podopiecznego, po konsultacji z personelem DSM istnieje możliwość dodatkowego wyposażenia pokoju (czajniki itp., meble.). Ponadto każdy może trzymać w pokoju własne kwiaty, pamiątki, naczynia, kubki, radio.
 3. Spis przyzwyczajeń/nawyków podopiecznego – jeśli istnieje taka możliwość prosimy o przygotowanie spisu rzeczy lubianych przez podopiecznego. Co go interesuje, jakie ma zwyczaje, co lubi, a czego nie lubi robić. Zdecydowanie pozwoli to przyspieszyć proces adaptacji.

DODATKOWE INFORMACJE

 1. W pokojach nie wolno trzymać rzeczy, które zwiększają ryzyko upadku/potknięcia. Są to między innymi dywaniki, niskie szafki itp.
 2. Leki są wydzielane pensjonariuszom przez personel DSM. Nie można trzymać leków w pokojach ze względu na ryzyko zażycia ich przez współlokatora, zaburzenia procesu leczenia czy zagrożenia życia.
 3. Zwierzęta domowe nie są akceptowane w DSM

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Domem Seniora Magdalenka

LISTA RZECZY DO WZIĘCIA W FORMACIE PDF >KLIKNIJ TUTAJ<

"Z miłości do życia"

Powyższe motto przyświeca wszystkim pracownikom Domu Seniora Magdalenka. 

Zadzwoń, przybliżymy Ci szczegóły oferty.