Jak sobie radzić z wyrzutami sumienia przy przeprowadzce do domu opieki ?

Jak poradzić sobie z umieszczeniem rodzica w domu opieki ?Czy przytłaczają Cię uczucia takie jak : wina. wstyd, niepewność, poczucie straty? Nie martw się, nie jesteś sam. Codziennie z tym problemem mierzą się setki opiekunów. W tym wypadku poczucie winy jest całkowicie typowe.  Krytyka, brak akceptacji ze strony rodziców, złożone a nie dotrzymane obietnice mogą te uczucia potęgować. Paradoksalnie, wpływ na Twoje poczucie winy,  mogą mieć również uczucia powszechnie uznawane za pozytywne takie jak ulga czy wytchnienie. Przenosiny do domu opieki to prawdziwy rollercoaster emocji, pełen wprowadzających w błąd pętli, niespodziewanych wyżyn, i nagłych zakrętów. Często mimo kooperacji i entuzjazmu rodziców, co do przeprowadzki, nie udaje się tych emocji uniknąć.

Jak sobie radzić z trudnymi emocjami ?

Sytuacji umieszczenia rodzica w domu seniora towarzyszą liczne negatywne emocje. Wina, żal, niepokój, poczucie straty, wstyd to tylko niektóre z nich. Jak sobie poradzić z całym procesem, skoro paraliżują nas takie uczucia ? Warto zwrócić uwagę, że tego typu emocje są w takich sytuacjach dość powszechne. Niestety sam fakt powszechności tych uczuć, nie powoduje,  że pozostają one bez szkody dla Ciebie i Twojej rodziny. Niejednokrotnie potrafią one pozbawić energii życiowej, zwiększyć wyobcowanie, czy utrudnić logiczne myślenie. Stany przewlekłego stresu mogą prowadzić do depresji. Kiedy cierpisz na wyrzuty sumienia, warto powziąć kilka kroków, które pomogą Ci sobie z nimi poradzić. Poniżej podajemy kilka z nich:

 • Pamiętaj, potrzebujesz czasu, aby pogodzić się z tą sytuacją.
 • Pozwól sobie na odrobinę smutku.
 • Zaakceptuj swoje emocje.
 • Poszukaj rozwiązania starych problemów, które poróżniły Cię z rodzicami.
 • Zmień swoje nastawienie. Uczucia związane z poczuciem obowiązku przekształć w uczucie bezwarunkowej miłości.
 • Pamiętaj, Twój rodzic teraz w domu opieki jest bezpieczniejszy, otoczony lepszą opieką.
 • Nie ponosisz odpowiedzialności za starzenie się Twoich rodziców.
 • Pamiętaj, że robisz to co w danej sytuacji jest najlepsze dla Twoich bliskich.
 • Zaakceptuj fakt, że dom opieki to konieczność dla milionów ludzi, z Twoimi rodzicami włącznie.
 • Pozwól sobie na życie, które nie jest zdominowane przez strach o Twoich rodziców.
 • Dbaj o to, by każda wizyta u rodziców była w pełni wykorzystana.
 • Dzwoń do rodziców, pisz e-maile, bądźcie w kontakcie.

DOM SENIORA MAGDALENKA POWSTAŁ

Z miłości do życia

790-518-695

Przenosiny do domu opieki. Jak udogodnić proces przeprowadzki ?

Kiedy nadejdzie czas przenosin, będziesz pod wpływem wielu silnych emocji. Nie będziesz w tym sam, Twoi rodzice na pewno będą poddani równie stresującym doświadczeniom natury psychicznej. Możesz być przez nich traktowany w różny sposób. Mogą paść ciężkie słowa, lub zapadnie między Wami cisza. Dlatego ważne jest, aby zarówno opiekun jak i rodzic byli przygotowani, gdy przeprowadzka do domu seniora stanie się faktem.  Zastosowanie się do następujących porad ułatwi stawienie czoła tej trudnej sytuacji.

 • Pamiętaj, stres minie z czasem.
 • Zaplanuj relaksujące aktywności bezpośrednio po przeprowadzce.
 • Przygotuj się wcześniej do przenosin. Zadbaj o wszystkie szczegóły dużo wcześniej.
 • Nie zostawiaj "papierkowej roboty" na ostatnia chwile.
 • Przygotuj listę rzeczy, które zostaną przeniesione.
 • Przygotuj historię medyczną Twojego rodzica. Będzie to niezbędne dla zapewnienia prawidłowej opieki.
 • Nie wiń siebie. Możesz czuć się zagubiony. Przeprowadzka do domu seniora to spore wyzwanie dla rodziny.
 • Spotkaj się z personelem zarządzającym placówką. Nie wahaj się rozmawiać o swoich wątpliwościach
 • Pamiętaj, że zarówno personel placówki jak i Twój rodzic , będą potrzebować czasu na poznanie swoich rozkładów dnia.
 • Nie pozwól rodzicom czuć się zapomnianym. Odwiedzaj ich. Staraj się, żeby wizyty były w miarę regularne, to pomaga.

Ciągłe zapewnienie miłości, opieki i wsparcia.

W miarę upływu czasu Twój rodzic zacznie się czuć komfortowo w domu seniora.  Oboje zobaczycie sytuację w pozytywniejszym świetle. Jednakże to wszystko będzie wymagać od Ciebie pewnego wysiłku. Pamiętaj, bezpośrednio po przenosinach częstotliwość wizyt powinna być stosunkowo wysoka. Pomocny może się okazać ustalony wspólnie z rodzeństwem harmonogram wizyt/telefonów. Kontakt telefoniczny w dzisiejszych czasach jest nielimitowany. Pamiętaj o tym! Nawiąż relacje z personelem opiekuńczym, posiłkuj się ich doświadczeniem. Niektórzy rodzice mogą potrzebować codziennych wizyt, innym wystarczą raz na tydzień, miesiąc. Wszystko zależy od osobowości. Musicie wypracować swoje własne zasady.

Nie ograniczaj się tylko do odwiedzin. Zadbaj o szczegóły. Zdjęcie dzieci czy prace wnuczków będą doskonałym dodatkiem do pokoju. Na wizyty nie przychodź z pustymi rękami. Coś dobrego do jedzenia zawsze zda egzamin.

Komunikacja z personelem opiekuńczym placówki jest ważnym elementem zapewnienia odpowiedniego wsparcia Twoim rodzicom. To w końcu ich ciężka praca i wysiłek odpowiada za dobrobyt Twoich bliskich.

Dom Seniora Magdalenka

Poznaj naszą ofertę!

Zobacz jak wygląda opieka w domu Seniora stworzonym z miłości do życia
OFERTA

Opinie

 • Z całego serca pragnę podziękować Personelowi Domu Seniora" Magdalenka" za uratowanie życia mojej Mamie oraz wspaniałą opiekę. Mama po kilku ciężkich operacjach była w tragicznym stanie. Obecnie czuje się coraz lepiej. Jest bardzo zadowolona z opieki i z pobytu w ośrodku.

  Edu 008 Avatar Edu 008
  1 marca 2021
 • Bardzo profesjonalna placówka. Bardzo dobra opieka. Przemiły personel. Seniorzy mają możliwość brania udziału w zajęciach. Wszystko co jest potrzebne, mają zapewnione. Zawsze można zadzwonić, dowiedzieć się wszystkiego.

  Iwona Thamm Avatar Iwona Thamm
  9 lutego 2021
 • Pragnę polecić DOM Seniora Magdalena w Dusznikach Zdroju. Celowo słowo DOM napisałem wielkimi literami, bowiem atmosfera tam stworzona przez personel, także samych pensjonariuszy do tego stopnia przypomina tę domową, że moja Mama jest przekonana, że przebywa właśnie w domu. Przyjazne otoczenie, jakość wyżywienia, urządzenie pokojów oraz części wspólnej, i przede wszystkim miły i kompetentny personel, zasługują na pochwałę. Polecam tym, którzy znajdą się w życiowej potrzebie znalezienia przystani na jesień życia dla swoich bliskich. R. Zalewski

  Radosław Zalewski Avatar Radosław Zalewski
  22 lipca 2020
OFERTA
WYZNACZ TRASĘ
GALERIA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram