Demencja, Alzheimer - jak rozpoznać pierwsze sygnały? Czy to już czas na dom opieki ?

Opieka nad osobą dotkniętą chorobą Alzheimera, może być ciężarem zarówno dla osoby schorowanej jak i opiekuna. Wiele rodzin w takiej sytuacji wybiera usługi domów opieki. Jak rozpoznać czy to już jest odpowiedni moment na skorzystanie z dodatkowej opieki ?

Pierwsze zwiastuny choroby Alzheimera

Znaki wskazujące na to, że Twoi bliscy mogą potrzebować dodatkowej pomocy

Według szacunków Najwyższej Izby Kontroli obecnie w Polsce na chorobę Alzheimera może cierpieć, aż pół miliona osób. Skutki psychologiczne, społeczne jak i finansowe tej choroby dotykają całych rodzin.  Osoby bliskie często nie są w stanie same udźwignąć brzemienia opieki nad chorym. Negatywny wpływ choroby na członków rodziny, może być wyniszczający. Koszty zdrowotne i psychologicznie stają się zbyt wysokie. W trudnych momentach warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług domów opieki.

Ponieważ podjęcie takiej decyzji nigdy nie jest łatwe, poniżej przedstawiamy kilka sygnałów mogących świadczyć o tym, że to już czas na wybranie domu seniora.

Agresja

Fizyczna bądź słowna może wskazywać na rozwój demencji. W takich przypadkach opiekunowie i członkowie rodziny mogą odczuwać rozżalenie oraz bezsilność. Gdy negatywne uczucia oraz napięcie wzrastają, warto zacząć przeglądać oferty domów seniora.

Stres opiekuna

Ciężar zapewnienia troski nad ukochaną osobą bywa ogromny. Wręcz przytłaczający. W momencie gdy psychika rodziny, opiekunów zaczyna cierpieć, warto rozpocząć poszukiwania odpowiedniego środowiska dla chorego

Wzrost ilości obowiązków opiekuńczych

Zadaj sobie pytanie "Czy wymagania chorego są ponad moje siły?", "Czy zdrowie osoby, którą się opiekuje, bądź moje są zagrożone?", "Czy na pewno potrafię we właściwy sposób zadbać o podopiecznego?" Jeśli odpowiedź na te pytania nie jest oczywista, to może być odpowiedni moment na trudną rodzinną rozmowę.

Bezpieczeństwo domu

Rozważ swój harmonogram dnia i inne obowiązki. Czy osoba z demencją zostaje sama w domu? Czy jesteś w stanie w sposób ciągły kontrolować, czy nie powstają jakieś zagrożenia dla osoby chorej ? Dla Waszego domu ? Bezpieczeństwo Twoich bliskich jest niezmiernie ważne. Zastanów się czy to nie jest ponad Twoje siły.

Zespół zachodzącego słońca

Badania pokazują, że ok 20-45 % chorych na chorobę Alzheimera doświadcza tego syndromu. Nadmierne pobudzenie, niespokojne zachowanie i inne podobne objawy pojawiają się u chorego wraz z zachodem słońca. Zespół zachodzącego słońca potrafi odcisnąć piętno na zdrowiu rodziny.

Wędrowanie

Na późniejszych etapach choroby często pojawia się problem wędrowania. Jest to bezcelowe chodzenia po domu, opuszczanie mieszkania, błąkanie się po okolicy bez celu lub w poszukiwaniu miejsc z przeszłości. Takie zachowanie jest bardzo uciążliwe i może stwarzać zagrożenie zarówno dla chorego jak i opiekuna.

Zdrowotne koszty opieki

Artykuł w New York Times omawia psychologiczne koszty opieki oraz podejmowania trudnych decyzji z nią związanych. Niektórzy profesjonaliści porównują je do zespołu stresu pourazowego. Poniżej kilka symptomów, których mogą doświadczać

  • Unikanie trudnych sytuacji
  • Uciążliwy niepokój
  • Nadmierna czujność
  • Niepożądane myśli i inne

Objawy te może powodować nie tylko presja związana z opieką nad osobą z demencją, ale również zaburzenia rytmu dnia. Ciężko jeść i spać o regularnych porach, gdy tyle czasu poświęcamy na opiekę. Sytuacja, w której mózg opiekuna nie odpoczywa, ciągle czuwa, jest bardzo niepożądana, może prowadzić do zaburzeń żywienia i zdrowia psychicznego.

Jeśli czujesz, że zaczyna Cię dotykać samotność, wzbiera w Tobie rozżalenie, nie radzisz sobie z własnymi nerwami, zastanów się nad źródłem tych emocji. Czy brzemię, które nosisz nie jest zbyt duże?

Co jeśli mój bliski potrzebuje więcej opieki niż mogę mu zapewnić?

Podjęcie decyzji o przeniesieniu bliskiej osoby do domu opieki nigdy nie jest łatwe. Żal i poczucie winy mogą dominować proces decyzyjny.  Opiekunowie często zastanawiają się, co mogą zrobić więcej. Odczuwają strach przed rozłąką. Najważniejsze w tym momencie dla opiekuna jest wybrać najlepszą placówkę. Placówkę w której będzie wiedział, że opieka jest na wysokim poziomie. Domu tego typu często są wyspecjalizowane i zapewniają opiekę wyższej jakości niż bliscy są w stanie zapewnić w domu.

Dom Seniora Magdalenka

Poznaj naszą ofertę!

Zobacz jak wygląda opieka w domu Seniora stworzonym z miłości do życia
OFERTA

Opinie

  • Pani Agnieszka w recepcji bardzo pomocna.

    Marek A. Łuczyński Avatar Marek A. Łuczyński
    28 marca 2023
  • Pragnę polecić DOM Seniora Magdalena w Dusznikach Zdroju. Celowo słowo DOM napisałem wielkimi literami, bowiem atmosfera tam stworzona przez personel, także samych pensjonariuszy do tego stopnia przypomina tę domową, że moja Mama jest przekonana, że przebywa właśnie w domu. Przyjazne otoczenie, jakość wyżywienia, urządzenie pokojów oraz części wspólnej, i przede wszystkim miły i kompetentny personel, zasługują na pochwałę. Polecam tym, którzy znajdą się w życiowej potrzebie znalezienia przystani na jesień życia dla swoich bliskich. R. Zalewski

    Radosław Zalewski Avatar Radosław Zalewski
    22 lipca 2020
  • Bardzo profesjonalna placówka. Bardzo dobra opieka. Przemiły personel. Seniorzy mają możliwość brania udziału w zajęciach. Wszystko co jest potrzebne, mają zapewnione. Zawsze można zadzwonić, dowiedzieć się wszystkiego.

    Iwona Thamm Avatar Iwona Thamm
    9 lutego 2021
OFERTA
WYZNACZ TRASĘ
GALERIA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram