Aktywność seniorów

Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka badany jest zarówno z punktu widzenia medycyny jak również psychologii. Jest to szczególnie istotne, gdy analizuje się dotychczasowe statystyki, które informują, że zaledwie 11% mężczyzn i 14% kobiet, powyżej 65 roku życia, wykonuje jakikolwiek trening o charakterze siłowym.

Tak niski procent aktywności przyczynia się do szeregu zaburzeń na tle układu ruchu, ale także – na tle układu nerwowego. Aktywność fizyczna a zdrowie jest więc połączeniem nierozerwalnym, o którym pamiętamy tworząc plan dnia naszych podopiecznych.

Aktywność osoby starszej

Wbrew panującym przekonaniom – przed osobami w okresie późnej dorosłości i starości stoi szereg zadań rozwojowych. Pierwszą, zasadniczą kwestią jest poradzenie sobie ze zmianami, które związane są z koniecznością przystosowania się do słabszej siły fizycznej, nierzadko pogarszającego się zdrowia oraz wszelakich zmian w obrębie tempa rozwoju. Ze względu na konieczność odnalezienia się w nowych, trudnych rolach, konieczność zamknięcia wielu, istotnych spraw i przeanalizowanie przeszłości, seniorzy zmagają się z apatią i odczuwanym zagrożeniem. To wtedy też pojawia się świadomość przemijającego czasu, który nierzadko przyczynia się do stanów depresyjnych, poszukiwania nowego miejsca, krystalizowania na nowo perspektyw i własnych wartości.

W tym trudnym i pełnym wyzwań czasie ważne jest więc podtrzymywanie aktywności fizycznej, o której nieco więcej piszemy poniżej, ale także aktywności psychofizycznej, która ma znaczący wpływ na stany emocjonalne, sprawność intelektualną i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

W podsumowaniu więc: aktywność ruchowa dla osób starszych i ogólny poziom sprawności organizmu ma znaczący wpływ na poczucie bezpieczeństwa i komfortu wśród seniorów. Podtrzymywanie tej sprawności jest jednym z kluczowych zadań Domu Opieki Magdalenka. 

DOM SENIORA MAGDALENKA POWSTAŁ

Z miłości do życia

790-518-695

Aktywność fizyczna seniorów.

O zaletach wspomnianej już aktywności fizycznej można pisać wiele. Wśród tych najczęściej powtarzających wymienia się obniżenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, osteoporozy, zaparć, depresji, a także zaburzeń poznawczych i otępiennych. Podejmowanie się aktywności fizycznej niweluje przewlekły ból, urozmaica dzień, daje poczucie celu. Wytwarzane endorfiny, a więc hormony peptydowe wywołujące dobre samopoczucie, ułatwiają zasypianie i walkę z zaburzeniami, wspierając tym samym podjętą terapię.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w ciągu tygodnia wykonywanie przynajmniej 150 minut tlenowego treningu o umiarkowanej intensywności. Tak regularny wysiłek zapobiega procesom starzeniowym, zmniejszając ryzyko tzw. sarkopenii (czyli obniżeniu masy mięśniowej i ich funkcji).

Ćwiczenia dla osób starszych.

Aktywność fizyczna i psychofizyczna jest jednym z ważniejszych punktów dnia naszych podopiecznych, a organizowane zajęcia dostosowane są pod ich możliwości i potrzeby. Program ćwiczeń dla seniorów jest tworzony z myślą o uzupełnieniu wszelkich pozostałych, farmakologicznych metod leczenia.

Wysiłek fizyczny to nie tylko zaplanowane ćwiczenia, ale codzienna aktywność podczas zarówno prostych, jak i złożonych czynności. W przypadku wysiłku tlenowego mowa bowiem o spacerze, nordic walkingu, szybkim marszu, a także wszelkich zajęciach grupowych. Alternatywą może pozostać rower stacjonarny dla osób starszych, pilates albo aquaaerobik.

Planując więc ćwiczenia łączymy cechy treningu siłowego z oporowym, pobudzając tym samym metabolizm i krążenie, a także dostarczając endorfin i przestrzeni do zacieśniania więzi z innymi podopiecznymi.

Ćwiczenia dla seniorów powinny więc opierać się na kilku, podstawowych filarach:

  • Wykonywane powinny być był cyklicznie i regularnie
  • Muszą być dostosowane do potrzeb organizmu, wieku, dotychczasowej aktywności, schorzeń podopiecznych i barier, które stawia ciało (np. ogólne ćwiczenia dla seniorów 70’letnich są inne niż ćwiczenia dla 60 latki, która dotychczas prowadziła aktywny tryb życia).
  • Poprzedzać je musi rozgrzewka,
  • Należy zakończyć je serią ćwiczeń rozciągających,
  • Trening musi być ukierunkowany na poprawę równowagi i kondycji, zapobiegając tym samym urazom i wspierając osoby starsze o słabszej motoryce.
Dom Seniora Magdalenka

Poznaj naszą ofertę!

Zobacz jak wygląda opieka w domu Seniora stworzonym z miłości do życia
OFERTA

Opinie

  • Ogromne podziękowania dla Pani pielęgniarki Agnieszki Kozieł za profesjonalną i troskliwą opiekę nad moją ciężko chorą Mamą.Dziekuję również wszystkim pracownikom Domu Seniora "Magdalenka "za wspaniałe dbanie o moją Mamę oraz stworzenie przyjaznej i rodzinnej atmosfery, jaka panuje w ośrodku"Magdalenka".

    Mamma Mia Avatar Mamma Mia
    25 lipca 2021
  • Z całego serca pragnę podziękować Personelowi Domu Seniora" Magdalenka" za uratowanie życia mojej Mamie oraz wspaniałą opiekę. Mama po kilku ciężkich operacjach była w tragicznym stanie. Obecnie czuje się coraz lepiej. Jest bardzo zadowolona z opieki i z pobytu w ośrodku.

    Edu 008 Avatar Edu 008
    1 marca 2021
  • Mam pewien zasób wiedzy dotyczący domów seniora z racji mojego taty, który od wielu lat boryka się z poważnymi ograniczeniami fizycznymi po przebytym udarze oraz ze względu na schorzenia towarzyszące. Oceniam, że Dom Seniora Magdalenka proponuje seniorom bardzo dobrą opiekę socjalną, zakwaterowanie i wyśmienitą kuchnię, która nie jest kateringiem. Mój tato docenia również rehabilitację i masaże, którymi został objęty w ramach NFZ. Na moją wysoką ocenę wpływa również to, że cały czas jest bardzo dobry kontakt z osobami decyzyjnymi, które szybko i skutecznie reagują na wszelkie przekazywane uwagi. Serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki i Pani Katarzyny. Wprawdzie dostępność do lekarzy specjalistów, szpitala czy rozszerzonych badań specjalistycznych jest, ale z przekazanych informacji transport do takich miejsc odbywa się za dodatkową opłatą - prawdopodobnie ze względu na odległości. Na szczęście w przypadku taty nie było na razie potrzeby korzystania z takich świadczeń co bez wątpienia jest również zasługą personelu oraz opieki, jaką tata został otoczony. Wydaje się, że problem kosztów transportu jest do przemyślenia, albowiem w ośrodku, w którym tato przebywał poprzednio tego typu świadczenia były realizowane w ramach NFZ. Wszystkim Pracownikom Magdalenki serdecznie dziękuję. Joanna z Wrocławia.

    Asia Mirecka Avatar Asia Mirecka
    9 maja 2021
OFERTA
WYZNACZ TRASĘ
GALERIA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram