Aktywność seniorów

Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka badany jest zarówno z punktu widzenia medycyny jak również psychologii. Jest to szczególnie istotne, gdy analizuje się dotychczasowe statystyki, które informują, że zaledwie 11% mężczyzn i 14% kobiet, powyżej 65 roku życia, wykonuje jakikolwiek trening o charakterze siłowym.

Tak niski procent aktywności przyczynia się do szeregu zaburzeń na tle układu ruchu, ale także – na tle układu nerwowego. Aktywność fizyczna a zdrowie jest więc połączeniem nierozerwalnym, o którym pamiętamy tworząc plan dnia naszych podopiecznych.

Aktywność osoby starszej

Wbrew panującym przekonaniom – przed osobami w okresie późnej dorosłości i starości stoi szereg zadań rozwojowych. Pierwszą, zasadniczą kwestią jest poradzenie sobie ze zmianami, które związane są z koniecznością przystosowania się do słabszej siły fizycznej, nierzadko pogarszającego się zdrowia oraz wszelakich zmian w obrębie tempa rozwoju. Ze względu na konieczność odnalezienia się w nowych, trudnych rolach, konieczność zamknięcia wielu, istotnych spraw i przeanalizowanie przeszłości, seniorzy zmagają się z apatią i odczuwanym zagrożeniem. To wtedy też pojawia się świadomość przemijającego czasu, który nierzadko przyczynia się do stanów depresyjnych, poszukiwania nowego miejsca, krystalizowania na nowo perspektyw i własnych wartości.

W tym trudnym i pełnym wyzwań czasie ważne jest więc podtrzymywanie aktywności fizycznej, o której nieco więcej piszemy poniżej, ale także aktywności psychofizycznej, która ma znaczący wpływ na stany emocjonalne, sprawność intelektualną i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

W podsumowaniu więc: aktywność ruchowa dla osób starszych i ogólny poziom sprawności organizmu ma znaczący wpływ na poczucie bezpieczeństwa i komfortu wśród seniorów. Podtrzymywanie tej sprawności jest jednym z kluczowych zadań Domu Opieki Magdalenka. 

DOM SENIORA MAGDALENKA POWSTAŁ

Z miłości do życia

790-518-695

Aktywność fizyczna seniorów.

O zaletach wspomnianej już aktywności fizycznej można pisać wiele. Wśród tych najczęściej powtarzających wymienia się obniżenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, osteoporozy, zaparć, depresji, a także zaburzeń poznawczych i otępiennych. Podejmowanie się aktywności fizycznej niweluje przewlekły ból, urozmaica dzień, daje poczucie celu. Wytwarzane endorfiny, a więc hormony peptydowe wywołujące dobre samopoczucie, ułatwiają zasypianie i walkę z zaburzeniami, wspierając tym samym podjętą terapię.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca w ciągu tygodnia wykonywanie przynajmniej 150 minut tlenowego treningu o umiarkowanej intensywności. Tak regularny wysiłek zapobiega procesom starzeniowym, zmniejszając ryzyko tzw. sarkopenii (czyli obniżeniu masy mięśniowej i ich funkcji).

Ćwiczenia dla osób starszych.

Aktywność fizyczna i psychofizyczna jest jednym z ważniejszych punktów dnia naszych podopiecznych, a organizowane zajęcia dostosowane są pod ich możliwości i potrzeby. Program ćwiczeń dla seniorów jest tworzony z myślą o uzupełnieniu wszelkich pozostałych, farmakologicznych metod leczenia.

Wysiłek fizyczny to nie tylko zaplanowane ćwiczenia, ale codzienna aktywność podczas zarówno prostych, jak i złożonych czynności. W przypadku wysiłku tlenowego mowa bowiem o spacerze, nordic walkingu, szybkim marszu, a także wszelkich zajęciach grupowych. Alternatywą może pozostać rower stacjonarny dla osób starszych, pilates albo aquaaerobik.

Planując więc ćwiczenia łączymy cechy treningu siłowego z oporowym, pobudzając tym samym metabolizm i krążenie, a także dostarczając endorfin i przestrzeni do zacieśniania więzi z innymi podopiecznymi.

Ćwiczenia dla seniorów powinny więc opierać się na kilku, podstawowych filarach:

 • Wykonywane powinny być był cyklicznie i regularnie
 • Muszą być dostosowane do potrzeb organizmu, wieku, dotychczasowej aktywności, schorzeń podopiecznych i barier, które stawia ciało (np. ogólne ćwiczenia dla seniorów 70’letnich są inne niż ćwiczenia dla 60 latki, która dotychczas prowadziła aktywny tryb życia).
 • Poprzedzać je musi rozgrzewka,
 • Należy zakończyć je serią ćwiczeń rozciągających,
 • Trening musi być ukierunkowany na poprawę równowagi i kondycji, zapobiegając tym samym urazom i wspierając osoby starsze o słabszej motoryce.
Dom Seniora Magdalenka

Poznaj naszą ofertę!

Zobacz jak wygląda opieka w domu Seniora stworzonym z miłości do życia
OFERTA

Opinie

 • 5 star review  Pragnę polecić DOM Seniora Magdalena w Dusznikach Zdroju. Celowo słowo DOM napisałem wielkimi literami, bowiem atmosfera tam stworzona przez personel, także samych pensjonariuszy do tego stopnia przypomina tę domową, że moja Mama jest przekonana, że przebywa właśnie w domu. Przyjazne otoczenie, jakość wyżywienia, urządzenie pokojów oraz części wspólnej, i przede wszystkim miły i kompetentny personel, zasługują na pochwałę. Polecam tym, którzy znajdą się w życiowej potrzebie znalezienia przystani na jesień życia dla swoich bliskich. R. Zalewski

  thumb Radosław Zalewski
  22 lipca 2020
 • 5 star review  Ogromne podziękowania dla Pani pielęgniarki Agnieszki Kozieł za profesjonalną i troskliwą opiekę nad moją ciężko chorą Mamą.Dziekuję również wszystkim pracownikom Domu Seniora "Magdalenka "za wspaniałe dbanie o moją Mamę oraz stworzenie przyjaznej i rodzinnej atmosfery, jaka panuje w ośrodku"Magdalenka".

  thumb Mamma Mia
  25 lipca 2021
 • 5 star review  Mam pewien zasób wiedzy dotyczący domów seniora z racji mojego taty, który od wielu lat boryka się z poważnymi ograniczeniami fizycznymi po przebytym udarze oraz ze względu na schorzenia towarzyszące. Oceniam, że Dom Seniora Magdalenka proponuje seniorom bardzo dobrą opiekę socjalną, zakwaterowanie i wyśmienitą kuchnię, która nie jest kateringiem. Mój tato docenia również rehabilitację i masaże, którymi został objęty w ramach NFZ. Na moją wysoką ocenę wpływa również to, że cały czas jest bardzo dobry kontakt z osobami decyzyjnymi, które szybko i skutecznie reagują na wszelkie przekazywane uwagi. Serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki i Pani Katarzyny. Wprawdzie dostępność do lekarzy specjalistów, szpitala czy rozszerzonych badań specjalistycznych jest, ale z przekazanych informacji transport do takich miejsc odbywa się za dodatkową opłatą - prawdopodobnie ze względu na odległości. Na szczęście w przypadku taty nie było na razie potrzeby korzystania z takich świadczeń co bez wątpienia jest również zasługą personelu oraz opieki, jaką tata został otoczony. Wydaje się, że problem kosztów transportu jest do przemyślenia, albowiem w ośrodku, w którym tato przebywał poprzednio tego typu świadczenia były realizowane w ramach NFZ. Wszystkim Pracownikom Magdalenki serdecznie dziękuję. Joanna z Wrocławia.

  thumb Asia Mirecka
  9 maja 2021
OFERTA
WYZNACZ TRASĘ
GALERIA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram