Wybierając dom opieki chcemy zapewnić swoim bliskim komfortowe, przyjazne miejsce, które nie tylko będzie wspierało ich rozwój i pasje, ale także stanie się bezpiecznym kątem, ułatwiającym codzienną walkę z chorobami i niepełnosprawnościami. Zdajemy sobie sprawę, że decyzja o umieszczeniu naszego bliskiego w domu opieki bywa trudna. Z jednej strony wymaga zaangażowania, empatii i przygotowania - z drugiej wymaga odpowiedniej dokumentacji i spełnienia warunków, które zapewniają o bezpieczeństwie wszystkich podopiecznych.
W poniższym materiale spróbujemy pokrótce wyjaśnić, jakie są wymogi przyjęcia do domu opieki. Warto jednak podkreślić, że każdego, przyszłego mieszkańca traktujemy w sposób indywidualny, dlatego radzimy skontaktować się z nami, w celu pozyskania informacji kto może zostać przyjęty do domu starości.
Warunki przyjęcia do domu opieki uzależnione są od kilku czynników. Po pierwsze - pewne wymogi i standardy narzucone są odgórnie. Po drugie - część zasad jest kwestią wewnętrzną, zgodną z naszym regulaminem.
Na wstępie pragniemy zaznaczyć, że prywatne domy nierzadko wymagają innych dokumentów niż domy prowadzone przez samorządy lub instytucje pozarządowe. Zawsze zachęcamy więc do bezpośredniego kontaktowania się z naszym biurem, aby uzyskać dokładne i szczegółowe informacje na temat świadczonych usług i dokumentów, dzięki którym owe usługi będą świadczone.
Na czele podstawowych dokumentów, które należy skompletować i złożyć, jest zaświadczenie lekarskie, które wydaje najczęściej lekarz rodzinny. Jego zadaniem jest przedstawić diagnozę i schorzenia towarzyszące, a także potwierdzić, że pacjent faktycznie może potrzebować pomocy lekarskiej. Pod mianem pomocy mamy na myśli zarówno wsparcie w samodzielnym funkcjonowaniu, jak i opiekę pod kątem medycznym (np. na skutek postępującej choroby Alzheimera).
Jeśli przyszły podopieczny wymaga wsparcia psychiatry lub psychologa, należy uzyskać opinię o stanie zdrowia od psychologa. Jeśli zaś wykazuje się niepełnosprawnością - konieczne będzie zaświadczenie o owej niepełnosprawności.
Powyższe dokumenty są ważne z punktu widzenia medycznego i prawnego. Zdarzają się jednak wyjątkowe i losowe sytuacje, w których owy dokument nie jest konieczny - przeważnie dotyczy to pacjentów domu pomocy społecznej.
W tym miejscu pragniemy zaznaczyć, że w przypadku dziennego pobytu w domu opieki - gdzie odbywają się zajęcia np. rekreacyjne - warunki przyjęcia są inne i nieco łatwiejsze do spełnienia. Zdarza się bowiem, że pobyt dzienny opiera się wyłącznie na zorganizowaniu zajęć edukacyjnych czy kulturalnych, przez co wiele decyzji podejmowanych jest po np. indywidualnym zapoznaniu się z potrzebami przyszłego podopiecznego.
Nie stawiamy wymogów dotyczących pochodzenia czy adresu zamieszkania – nasi mieszkańcy nie pochodzą wyłącznie z Dusznik Zdrój. Z przyjemnością gościmy seniorów z całej Polski. Nasz dom opieki Dolny Śląsk otwarty jest na wizyty zapoznawcze, dzięki którym uzyskają Państwo więcej informacji na temat wymogów, sposobu dojazdu i warunków odwiedzin. Zapraszamy!