Choroba Alzheimera jest niezwykle trudną w leczeniu dolegliwością Jej nieregularne postępowanie oraz wciąż nie do końca zbadana etymologia stwarza problemy nie tylko chorym, ale także ich najbliższym. W tym trudnym czasie, obcując z dolegliwościami i neurodegeneracją, która prowadzi do otępienia, nierzadko kiedy przychodzi nam podjąć trudną i emocjonalną decyzję.
Osoba zmagająca się z otępieniem wymaga z czasem stałej opieki, ale również wsparcia, zrozumienia i komfortu do wykonywania codziennych obowiązków. To w takich okolicznościach przychodzi nam decydować o skorzystaniu z pomocy domu opieki.
Rozpatrując ewentualne skorzystanie z pomocy specjalistów, pracujących w domu opieki, często analizujemy wady i zalety takiego rozwiązania. Dlatego też niejako “z pierwszej ręki” zebraliśmy te najważniejsze, decydujące wartości, które nieco ułatwią podjęcie owej decyzji.
Postępująca choroba - a co za tym idzie postępujące uszkodzenie mózgu - przyczynia się do upośledzenia funkcji, takiej jak motoryka czy mowa. Pojawiające się trudności w zakresie koordynacji ruchów, chodzeniu czy artykułowaniu swoich potrzeb wymagają więc stałej opieki, która zapewni bezpieczeństwo i pomoc - również w wykonywaniu takich czynności jak codzienna higiena. Z oczywistych względów pomoc 24/7 wymaga więc czasu, poświęcenia i przełamania nierzadko pewnych, intymnych granic. Wszystkie te elementy są wyjątkowo trudne dla zaangażowanych emocjonalnie opiekunów - rodzeństwa, dzieci lub wnuków. Dlatego też największą, kluczową zaletą domu opieki jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pacjentowi, jak i odciążenie psychiczne jego bliskich. Piecza nad codziennymi aktywnościami oraz doświadczenie w niesieniu pomocy, zapewnia spokój i cierpliwość, której szczególnie mocno potrzebują chorzy.
Z tej cierpliwości i spokoju wynika niejako druga zaleta. Wśród specjalistów i doświadczonych ekspertów, dom opieki zapewnia również wsparcie medyczne - począwszy od przeprowadzanej rehabilitacji, po psychoterapię, leczenie farmakologiczne i codzienną pomoc sztabu pielęgniarek. Tylko tak obszerne wsparcie pozwoli stawiać czoła wyzwaniom, a także przeciwdziałać postępującej degeneracji układu nerwowego. Warto w tym miejscu nadmienić, iż wraz z Alzheimerem pojawiają się też inne dolegliwości - w tym choroba Parkinsona (choć leki nowej generacji w mniejszym stopniu wywołują objawy zespołu parkinsonowskiego), która również wymaga wsparcia medycznego. Wsparcie to objawia się m.in. starannie przygotowanymi posiłkami, nadzorowaniem przyjmowania farmakologii, zajęciami rehabilitacyjnymi i badaniami kontrolnymi (u chorych cierpiących na dolegliwości otępienne konieczne jest częstsze wykonywanie badań - głównie względu na to, że ci często nie potrafią skarżyć się ani zgłaszać dolegliwości).
Trzecia zaleta odnosi się do środowiska i zajęć około-terapeutycznych, dzięki którym chory może nadal funkcjonować w społeczeństwie i rozwijać swoje pasje. Zajęcia grupowe - również kreatywne - pozwalają zacieśniać więzi z innymi pacjentami, okoliczne tereny sprzyjają aktywności fizycznej, a dodatkowe atrakcje zapewniają godne zmaganie się z ewentualnymi przeciwnościami. Wszystkie te wartości, wraz z zaufaniem podawanym przez opiekuna, ułatwiają zmaganie się z dolegliwościami, dając tym samym namiastkę zdrowia.