Jak poradzić sobie z umieszczeniem rodzica w domu opieki ?Czy przytłaczają Cię uczucia takie jak : wina. wstyd, niepewność, poczucie straty? Nie martw się, nie jesteś sam. Codziennie z tym problemem mierzą się setki opiekunów. W tym wypadku poczucie winy jest całkowicie typowe. Krytyka, brak akceptacji ze strony rodziców, złożone a nie dotrzymane obietnice mogą te uczucia potęgować. Paradoksalnie, wpływ na Twoje poczucie winy, mogą mieć również uczucia powszechnie uznawane za pozytywne takie jak ulga czy wytchnienie. Przenosiny do domu opieki to prawdziwy rollercoaster emocji, pełen wprowadzających w błąd pętli, niespodziewanych wyżyn, i nagłych zakrętów. Często mimo kooperacji i entuzjazmu rodziców, co do przeprowadzki, nie udaje się tych emocji uniknąć.
Sytuacji umieszczenia rodzica w domu seniora towarzyszą liczne negatywne emocje. Wina, żal, niepokój, poczucie straty, wstyd to tylko niektóre z nich. Jak sobie poradzić z całym procesem, skoro paraliżują nas takie uczucia ? Warto zwrócić uwagę, że tego typu emocje są w takich sytuacjach dość powszechne. Niestety sam fakt powszechności tych uczuć, nie powoduje, że pozostają one bez szkody dla Ciebie i Twojej rodziny. Niejednokrotnie potrafią one pozbawić energii życiowej, zwiększyć wyobcowanie, czy utrudnić logiczne myślenie. Stany przewlekłego stresu mogą prowadzić do depresji. Kiedy cierpisz na wyrzuty sumienia, warto powziąć kilka kroków, które pomogą Ci sobie z nimi poradzić. Poniżej podajemy kilka z nich:
Kiedy nadejdzie czas przenosin, będziesz pod wpływem wielu silnych emocji. Nie będziesz w tym sam, Twoi rodzice na pewno będą poddani równie stresującym doświadczeniom natury psychicznej. Możesz być przez nich traktowany w różny sposób. Mogą paść ciężkie słowa, lub zapadnie między Wami cisza. Dlatego ważne jest, aby zarówno opiekun jak i rodzic byli przygotowani, gdy przeprowadzka do domu seniora stanie się faktem. Zastosowanie się do następujących porad ułatwi stawienie czoła tej trudnej sytuacji.
W miarę upływu czasu Twój rodzic zacznie się czuć komfortowo w domu seniora. Oboje zobaczycie sytuację w pozytywniejszym świetle. Jednakże to wszystko będzie wymagać od Ciebie pewnego wysiłku. Pamiętaj, bezpośrednio po przenosinach częstotliwość wizyt powinna być stosunkowo wysoka. Pomocny może się okazać ustalony wspólnie z rodzeństwem harmonogram wizyt/telefonów. Kontakt telefoniczny w dzisiejszych czasach jest nielimitowany. Pamiętaj o tym! Nawiąż relacje z personelem opiekuńczym, posiłkuj się ich doświadczeniem. Niektórzy rodzice mogą potrzebować codziennych wizyt, innym wystarczą raz na tydzień, miesiąc. Wszystko zależy od osobowości. Musicie wypracować swoje własne zasady.
Nie ograniczaj się tylko do odwiedzin. Zadbaj o szczegóły. Zdjęcie dzieci czy prace wnuczków będą doskonałym dodatkiem do pokoju. Na wizyty nie przychodź z pustymi rękami. Coś dobrego do jedzenia zawsze zda egzamin.
Komunikacja z personelem opiekuńczym placówki jest ważnym elementem zapewnienia odpowiedniego wsparcia Twoim rodzicom. To w końcu ich ciężka praca i wysiłek odpowiada za dobrobyt Twoich bliskich.