Jak sobie radzić z wyrzutami sumienia przy przeprowadzce do domu opieki ?

Jak poradzić sobie z umieszczeniem rodzica w domu opieki ?Czy przytłaczają Cię uczucia takie jak : wina. wstyd, niepewność, poczucie straty? Nie martw się, nie jesteś sam. Codziennie z tym problemem mierzą się setki opiekunów. W tym wypadku poczucie winy jest całkowicie typowe.  Krytyka, brak akceptacji ze strony rodziców, złożone a nie dotrzymane obietnice mogą te uczucia potęgować. Paradoksalnie, wpływ na Twoje poczucie winy,  mogą mieć również uczucia powszechnie uznawane za pozytywne takie jak ulga czy wytchnienie. Przenosiny do domu opieki to prawdziwy rollercoaster emocji, pełen wprowadzających w błąd pętli, niespodziewanych wyżyn, i nagłych zakrętów. Często mimo kooperacji i entuzjazmu rodziców, co do przeprowadzki, nie udaje się tych emocji uniknąć.

Jak sobie radzić z trudnymi emocjami ?

Sytuacji umieszczenia rodzica w domu seniora towarzyszą liczne negatywne emocje. Wina, żal, niepokój, poczucie straty, wstyd to tylko niektóre z nich. Jak sobie poradzić z całym procesem, skoro paraliżują nas takie uczucia ? Warto zwrócić uwagę, że tego typu emocje są w takich sytuacjach dość powszechne. Niestety sam fakt powszechności tych uczuć, nie powoduje,  że pozostają one bez szkody dla Ciebie i Twojej rodziny. Niejednokrotnie potrafią one pozbawić energii życiowej, zwiększyć wyobcowanie, czy utrudnić logiczne myślenie. Stany przewlekłego stresu mogą prowadzić do depresji. Kiedy cierpisz na wyrzuty sumienia, warto powziąć kilka kroków, które pomogą Ci sobie z nimi poradzić. Poniżej podajemy kilka z nich:

  • Pamiętaj, potrzebujesz czasu, aby pogodzić się z tą sytuacją.
  • Pozwól sobie na odrobinę smutku.
  • Zaakceptuj swoje emocje.
  • Poszukaj rozwiązania starych problemów, które poróżniły Cię z rodzicami.
  • Zmień swoje nastawienie. Uczucia związane z poczuciem obowiązku przekształć w uczucie bezwarunkowej miłości.
  • Pamiętaj, Twój rodzic teraz w domu opieki jest bezpieczniejszy, otoczony lepszą opieką.
  • Nie ponosisz odpowiedzialności za starzenie się Twoich rodziców.
  • Pamiętaj, że robisz to co w danej sytuacji jest najlepsze dla Twoich bliskich.
  • Zaakceptuj fakt, że dom opieki to konieczność dla milionów ludzi, z Twoimi rodzicami włącznie.
  • Pozwól sobie na życie, które nie jest zdominowane przez strach o Twoich rodziców.
  • Dbaj o to, by każda wizyta u rodziców była w pełni wykorzystana.
  • Dzwoń do rodziców, pisz e-maile, bądźcie w kontakcie.

Przenosiny do domu opieki. Jak udogodnić proces przeprowadzki ?

Kiedy nadejdzie czas przenosin, będziesz pod wpływem wielu silnych emocji. Nie będziesz w tym sam, Twoi rodzice na pewno będą poddani równie stresującym doświadczeniom natury psychicznej. Możesz być przez nich traktowany w różny sposób. Mogą paść ciężkie słowa, lub zapadnie między Wami cisza. Dlatego ważne jest, aby zarówno opiekun jak i rodzic byli przygotowani, gdy przeprowadzka do domu seniora stanie się faktem.  Zastosowanie się do następujących porad ułatwi stawienie czoła tej trudnej sytuacji.

  • Pamiętaj, stres minie z czasem.
  • Zaplanuj relaksujące aktywności bezpośrednio po przeprowadzce.
  • Przygotuj się wcześniej do przenosin. Zadbaj o wszystkie szczegóły dużo wcześniej.
  • Nie zostawiaj "papierkowej roboty" na ostatnia chwile.
  • Przygotuj listę rzeczy, które zostaną przeniesione.
  • Przygotuj historię medyczną Twojego rodzica. Będzie to niezbędne dla zapewnienia prawidłowej opieki.
  • Nie wiń siebie. Możesz czuć się zagubiony. Przeprowadzka do domu seniora to spore wyzwanie dla rodziny.
  • Spotkaj się z personelem zarządzającym placówką. Nie wahaj się rozmawiać o swoich wątpliwościach
  • Pamiętaj, że zarówno personel placówki jak i Twój rodzic , będą potrzebować czasu na poznanie swoich rozkładów dnia.
  • Nie pozwól rodzicom czuć się zapomnianym. Odwiedzaj ich. Staraj się, żeby wizyty były w miarę regularne, to pomaga.

Ciągłe zapewnienie miłości, opieki i wsparcia.

W miarę upływu czasu Twój rodzic zacznie się czuć komfortowo w domu seniora.  Oboje zobaczycie sytuację w pozytywniejszym świetle. Jednakże to wszystko będzie wymagać od Ciebie pewnego wysiłku. Pamiętaj, bezpośrednio po przenosinach częstotliwość wizyt powinna być stosunkowo wysoka. Pomocny może się okazać ustalony wspólnie z rodzeństwem harmonogram wizyt/telefonów. Kontakt telefoniczny w dzisiejszych czasach jest nielimitowany. Pamiętaj o tym! Nawiąż relacje z personelem opiekuńczym, posiłkuj się ich doświadczeniem. Niektórzy rodzice mogą potrzebować codziennych wizyt, innym wystarczą raz na tydzień, miesiąc. Wszystko zależy od osobowości. Musicie wypracować swoje własne zasady.

Nie ograniczaj się tylko do odwiedzin. Zadbaj o szczegóły. Zdjęcie dzieci czy prace wnuczków będą doskonałym dodatkiem do pokoju. Na wizyty nie przychodź z pustymi rękami. Coś dobrego do jedzenia zawsze zda egzamin.

Komunikacja z personelem opiekuńczym placówki jest ważnym elementem zapewnienia odpowiedniego wsparcia Twoim rodzicom. To w końcu ich ciężka praca i wysiłek odpowiada za dobrobyt Twoich bliskich.

Dom Seniora Magdalenka

Poznaj naszą ofertę!

Zobacz jak wygląda opieka w domu Seniora stworzonym z miłości do życia
OFERTA

Opinie

  • Polecam z czystym sumieniem „Magdalenkę”. Tato po dwumiesięcznym pobycie ani myśli wracać do domu:). W szczególności pozdrawiam Panie z recepcji. Dokonały niemożliwego.

    Mariusz Ratajczak Avatar Mariusz Ratajczak
    23 października 2023
  • Mam pewien zasób wiedzy dotyczący domów seniora z racji mojego taty, który od wielu lat boryka się z poważnymi ograniczeniami fizycznymi po przebytym udarze oraz ze względu na schorzenia towarzyszące. Oceniam, że Dom Seniora Magdalenka proponuje seniorom bardzo dobrą opiekę socjalną, zakwaterowanie i wyśmienitą kuchnię, która nie jest kateringiem. Mój tato docenia również rehabilitację i masaże, którymi został objęty w ramach NFZ. Na moją wysoką ocenę wpływa również to, że cały czas jest bardzo dobry kontakt z osobami decyzyjnymi, które szybko i skutecznie reagują na wszelkie przekazywane uwagi. Serdeczne podziękowania dla Pani Agnieszki i Pani Katarzyny. Wprawdzie dostępność do lekarzy specjalistów, szpitala czy rozszerzonych badań specjalistycznych jest, ale z przekazanych informacji transport do takich miejsc odbywa się za dodatkową opłatą - prawdopodobnie ze względu na odległości. Na szczęście w przypadku taty nie było na razie potrzeby korzystania z takich świadczeń co bez wątpienia jest również zasługą personelu oraz opieki, jaką tata został otoczony. Wydaje się, że problem kosztów transportu jest do przemyślenia, albowiem w ośrodku, w którym tato przebywał poprzednio tego typu świadczenia były realizowane w ramach NFZ. Wszystkim Pracownikom Magdalenki serdecznie dziękuję. Joanna z Wrocławia.

    Asia Mirecka Avatar Asia Mirecka
    9 maja 2021
  • Dziękuję całemu personelowi medycznemu tj pielegniarce Pani Agnieszcze za opiekę nad naszą mama.Pani Walerianie za pracę która wklada w leczeniu tak ciężkiej przypadłości u naszej mamy tzn pęcherzycy.Paniom opiekunką medycznym za cierpliwość i troskę.Dziekuje również Pani Agnieszce z recepcji za kompetencje ,życzliwy usmiech i szybka reakcję gdy potrzebowaliśmy pomocy.Obysmy zawsze obracali się wśród tak miłych i ciepłych ludzi.J.Daszkiewicz

    Jadwiga Nega Avatar Jadwiga Nega
    27 sierpnia 2023
OFERTA
WYZNACZ TRASĘ
GALERIA
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram