Nikt nie chce się mierzyć z wyzwaniem jakim jest umieszczenie rodzica w domu seniora. Trudno jest uświadomić sobie fakt,  że Twój ojciec lub matka potrzebuje absorbującej całodobowej opieki. Opieki, której zapewnienie jest ponad Twoje siły, lub po prostu nie jesteś w stanie jej zapewnić.  Takim sytuacjom często towarzyszą konflikty emocji. Z jednej strony poczucie winy, żal, a z drugiej perspektywa wytchnienia. Jak zachować empatie w stosunku do rodzica, jednocześnie rozpoczynając proces, którego już wiesz,  że nie unikniesz.

Pierwszą pomocną informacją dla Ciebie, będzie fakt, że wyzwanie z którym aktualnie się mierzysz jest dość powszechne. Każdego roku, miliony ludzi na całym świecie mają ten sam dylemat. Statystyki krajów zachodnich pokazują, że nawet co trzeci obywatel po 65 roku życia będzie potrzebować wzmożonej całodobowej opieki. Jak widzisz nie jesteś jedyną osobą, która boryka się z tym problemem. A to znaczy, że wiele źródeł informacji spieszy Ci z pomocą.

Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć czy Twoja bliska osoba wymaga pobytu w domu opieki. Poruszymy również kwestie, dlaczego ważne jest aby nie być dla siebie zbyt surowym w trakcie trwania procesu. Poprzez zrozumienie emocji i innych czynników mających wpływ na podjęcie decyzji, zarówno Ty jak i Twój bliski przyjmiecie decyzję z większym spokojem.

W artykule


Czy powinienem umieszczać rodziców w domu opieki? Kiedy jest odpowiedni moment?

 

W wielu przypadkach odpowiedzi na te pytania są proste. Na przykład, niektórzy ludzie są zmuszeni do opieki nad bliskimi przez nagły, nieszczęśliwy wypadek lub niespodziewaną chorobę. Często warunki socjalne i finansowe nie pozwalają na zapewnienie odpowiedniej opieki całodobowej, której bliscy potrzebują, nawet jeśli jest to tylko tymczasowa sytuacja.

Jednak decyzja kiedy umieścić mamę w domu opieki nie zawsze jest taka prosta. Dzieje się tak, ponieważ wielu seniorów cierpi na chroniczne schorzenia, które  z czasem mocno wpływają na podstawowe czynności, przez co trudne jest uchwycenie odpowiedniego momentu, w którym konieczna już jest długoterminowa opieka w odpowiedniej placówce. W takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na różne objawy fizyczne, psychiczne i behawioralne. Osoby starsze potrzebują opieki zwłaszcza wtedy, kiedy stanowią zagrożenie dla samych siebie lub innych, gdy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie lub gdy rodzina nie jest w stanie zapewnić im odpowiedniego wsparcia na co dzień.

W rzeczywistości wiele rodzin czeka zbyt długo z decyzją i podejmują ją dopiero, w wyniku jakiegoś tragicznego wydarzenia. W takiej sytuacji często jest już za późno na rozpatrzenie możliwie najlepszej opcji opieki. Może zaistnieć konieczność natychmiastowego umieszczenia osoby bliskiej w domu seniora, co zwiększa poziom stresu u wszystkich zaangażowanych osób. Dlatego może właśnie teraz jest dobry czas, by zadać sobie te pytania, zanim wydarzy się coś niespodziewanego.

Oczywiście, dla opiekunów i rodzin ważne jest także ich własne dobro. Dorosłe dzieci chorych i niepełnosprawnych mają także inne ważne obowiązki, takie jak praca i opieka nad swoimi dziećmi. Wraz z pogarszaniem się sytuacji zdrowotnej rodzinom jest coraz trudniej dzielić obowiązki opiekuńcze ze wszystkimi innymi, co może prowadzić do problemów w pracy, zdrowotnych , finansowych, a także konfliktów w związku.

Kiedy jest odpowiedni czas by umieścić rodzica w domu opieki? Powinieneś poważne rozważyć opcję przeniesienia osoby starszej do domu seniora, jeśli rozpoznasz dowolną kombinację następuąjcych objawów:

Podstawowym problemem opiekunów zajmujących się osobami z chorobą Alzheimera i innymi formami demencji jest znalezienie złotego środka. Jeśli nie masz już sił, brakuje Ci umiejętności to warto zacząć rozważać opcje przeniesienia chorego do domu seniora. W przypadkach gdy osoba z demencją zaczyna zagrażać sobie i innym nie powinieneś zwlekać z decyzją. Zdrowie jest najważniejsze!

 

Planowanie. Rozmowa z rodzicem. Rozmowa z Rodzeństwem.

Warto być proaktywnym. Im więcej pracy wykonasz teraz, tym łatwiej będzie podjąć decyzję w przyszłości. Poprzez planowanie będziesz gotowy na sytuacje awaryjne. W przypadku umieszczenia rodzica w domu opieki nie powinniście się spieszyć. Najlepsze efekty zazwyczaj osiąga się w wyniku współpracy. Rozmawiajcie bezpośrednio z zainteresowanym jak i z pozostałymi członkami rodziny. To się opłaca ! Poniżej przedstawiamy jak sporządzić rodzinny plan działania:

 • Poinformuj rodziców o swoich planach na wczesnym etapie. Starsze osoby często odmawiają przeniesienia do domu seniora ze względu na fakt, że czują się przyparte do muru. Dlatego musisz wykazywać się empatią! Seniorzy mają problem z wyobrażeniem sobie siebie w nowych okolicznościach, bez wszystkich rzeczy, które zgromadzili w trakcie swojego życia. Jeżeli Twój rodzic ciągle posiada zdolności percepcyjne pozwalające na zrozumienie procesu, to traktujcie go jak lidera projektu. Rozpocznijcie rozmowę o realnych możliwościach przyszłej opieki. Przedyskutujcie wszystkie możliwe rozwiązania. Warto rozmawiać !
 • Nie składaj obietnic, których możesz nie dotrzymać. Kiedy Twoi rodzice ciągle się cieszą dobrym zdrowiem, kuszące jest zapewnienie, że nigdy nie umieścisz ich w domu opieki. Wydaje się to szlachetnym gestem. Jednakże, w rzeczywistości może być inaczej. Dotrzymanie tej obietnicy może być niemożliwe. Trzymanie się jej kurczowo w perspektywie długoterminowej może wyrządzić więcej szkód niż dobrego. Nie chcesz, aby Twój rodzic czuł się zdradzony i zdecydowanie nie potrzebujesz dodatkowego poczucia winy.
 • Zaangażuj rodzeństwo od razu. Harmonia w rodzinie znacząco ułatwia proces. Niestety, w wielu rodzinach konflikt pomiędzy rodzeństwem może utrudnić efektywne planowanie. Zatem jeśli posiadasz rodzeństwo, zaproś je do współpracy już na wczesnym etapie. Najprościej będzie Wam wyłożyć wszystkie karty na stół. Niech każde z Was ustali zakres pomocy w jaki może się zaangażować. Zazwyczaj jedna osoba z rodzeństwa bierze na siebie większą odpowiedzialność, jednakże próbujcie wypracować najkorzystniejsze porozumienie dla każdej ze stron. Owocna kooperacja zaprocentuje.
 • Poszukaj porady poza rodzinnym ogniskiem. Trudno jest być obiektywnym w kwestii swoich bliskich. W trakcie procesu możesz stracić z oczu to co jest dla niego najważniejsze. Spróbuj poszukać pomocy z zewnątrz, zawsze możesz skonsultować się z pielęgniarką środowiskową. Poprzez zdobycie całościowej wiedzy, będzie Wam łatwiej podjąć decyzje szytą na miarę Waszej bliskiej osoby. Kto pyta nie błądzi.
 • Przedstawiaj rodzicom zalety długoterminowej opieki. Rozmowa z rodzicami na temat przenosin do domu seniora jest kluczowa. Najważniejsze w procesie jest aby rodzice nie odczuli, że decyzja została już dawno podjęta. Nie naciskaj, pozwól rodzicom oswoić się z ideą. Wyrażaj obawy jakie masz w związku z Twoimi zdolnościami opiekuńczymi. Podkreślaj, że zależy Ci na najlepszej możliwej opiece. Posłuż się przykładami upadków i wydarzeń, które potwierdzą Twoją argumentację. Rozmawiaj o problemach, z którymi się borykasz. Pamiętaj, że Twoi rodzice mogą mieć złe wyobrażenie na temat placówek opiekuńczych. Jednakże, czasy jak i standardy się zmieniły. Poniżej lista argumentów, którymi możesz się posłużyć w rozmowie z rodzicami:
  • Zwiększone bezpieczeństwo
  • Lepsza opieka pielęgniarska
  • Mniej obowiązków
  • Zwiększona aktywność socjalna
  • Nowe znajomości
  • Więcej aktywności ruchowej, kulturalnej
  • Poprawa stosunków rodzinnych
 • Odwiedź kilka lokalnych placówek. Jeśli to możliwe to odwiedź z rodzicami tyle placówek ile będą chcieli. W trakcie staraj się podtrzymywać luźną atmosferę. W trakcie wizyty zwracajcie uwagę na:
  • Jak personel reaguje na podopiecznych
  • Prędkość z jaką personel reaguje na nagłe sytuacje.
  • Czy placówka posiada odpowiednie środki aby zadbać o osobę w takim stanie jak Twoja mama/tata
  • Czy jedzenie jest przygotowywane na miejscu
  • Zabezpieczenia przed oddaleniem się osób z demencją
  • Czy pokoje są odpowiednie, czy można je dekorowac
  • Czy placówka posiada procedury reagowania w nagłych sytuacjach.
  • Koszty
 • Pozostaw trochę miejsca na refleksje. Przejście takiego procesu może przytłaczać. W szczególności Twoich rodziców. Zmiana jest ciężka do zaakceptowania. Do tego potrzeba czasu. Bądź cierpliwy. Zachowaj empatyczne podejście. Daj wszystkim czas na przemyślenie sytuacji. Z upływem czasu Twoi rodzice mogą nabrać entuzjazmu. W szczególności jeśli cała rodzina będzie podporą dla osoby chorej.
 • Zaakceptujcie ostateczny plan. Jeśli to możliwe jeszcze raz omów z każdym decyzje, którą została podjęta. Wyjaśnijcie pomiędzy sobą kwestie podziału nowych obowiązków.

 

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu pt ” Jak radzić sobie z poczuciem winy i innymi emocjami „